21/08/2021

Soustředění Bolevák 2021

Opět po roce jsme vyrazili na místo činu a…. opět jsme PŘEŽILI! 🙂

Letos 31 hráčů ročníků narození 2011-2014 (a náš benjamínek Ondra, 2015). Pro nejmladší to byl objektivně těžký týden plný nepohodlí – přeci jen, pro některé to bylo poprvé, kdy se museli obejít bez maminky a vystačit si pouze s limitovanou psychickou podporou od trenérů. Hlídat si svoje věci, být včas na určeném místě, neztratit se v autobuse,… no, neměli to kluci jednoduché. Ale to k tomu patří a za rok či za dva už to budou zvládat úplně v pohodě, stejně jako letos jejich starší kamarádi. 🙂

Cílem soustředění bylo zejména navzájem se poznat, upevnit kamarádské vztahy a dát základy do tréninku, který nás v celém roce čeká. Na to jsme šli několika způsoby. Například jsme každé ráno od 7:30 zařadili fotbalovou dovednostní rozcvičku s hudbou, při které jsme si vždy zopakovali všech 20 dovedností s míčem, jejichž zvládnutí po klucích vyžadujeme. Předvedli jsme si také, k čemu slouží síťka na míč a švihadlo, což jsou další povinné tréninkové pomůcky našich fotbalistů. Smysl pro zodpovědnost a soutěživost jsme pak rozvíjeli celotýdenní týmovou soutěží, kdy jsme se na týden převtělili do hráčů fotbalového EURA a rozdělili se na Itálii, Anglii, Dánsko, Španělsko a Česko. Kluci pro svůj tým po celý pobyt získávali body za výkony v soutěžích či na trénincích (a zápasech), a nebo za to, když provedli nějaký dobrý skutek (například sebrali a vyhodili pohozený papírek, pomohli mladšímu kamarádovi, nebo došli trenérovi pro pivo). Ale také je ztráceli za to, když nedodržovali smluvená pravidla – někteří tak na konci týdne zůstali hluboko v mínusu. 🙁 Týmovou soutěž vyhrálo nakonec o pár bodů Česko, ale pozitivní je, že úplně všechny týmy ukázaly v určitou chvíli spolupráci, soudržnost a vzájemnou podporu. Právě k rozvoji těchto vlastností byly vybírány hry, které jsme hráli obvykle odpoledne. Navigace se zavázanýma očima, příšery, pantomima, týmový přespolní běh, bojovka, táborák, discgolf,… ale i fandění mladší přípravce v jejím zápase proti místnímu SSC Bolevec.

V rámci soustředění odehrály oba týmy jeden přátelský zápas. Tým U11 dojel vlakem do nedaleké Třemošné, kde trenéra překvapil výkonem, který sice na výhru nestačil (prohra 7:13), ale snesl slušné fotbalové parametry. A to přesto, že jsme do hry nasadili 3 pětky + 2 brankáře, což je v rámci našeho týmu počet hráčů, u kterého jsou nevyhnutelné velké výkonnostní rozdíly. Z utkání jsme si odnesli zajímavý poznatek: Ačkoli naši brankáři podali velmi dobrý výkon, oba soupeřovi byli ještě o třídu lepší, a to zejména v jistotě při chytání. Byli opravdu výborní. Hned druhý den na tréninku jsme na tom ale začali pracovat a myslím, že výsledky brzy uvidíme. I v průběhu tréninků jsem byl s kluky spokojen, a to zejména z hlediska nasazení a jisté fotbalovosti, která se do hry (kdoví jak?) začala dostávat. Překvapili mě zejména kluci, které bych zařadil do kategorie „slabší“…výkonnostní rozdíly jsou samozřejmě velmi patrné, nicméně během pátečního turnaje dokázali být pro svůj tým platní úplně všichni. Kdo si nevěřil v práci s míčem, dokázal alespoň bojovat a pokud se dostal k míči, tak včas nahrát. Pokud nám tenhle přístup vydrží, bude to skvělé a fotbal nás bude všechny bavit!

Tento rok se podařilo zařadit do programu i dvě netradiční akce – odpoledne s ozoboty (díky Michale a Sáňo!) a zápas kvalifikace Evropské konferenční ligy mezi Viktorkou Plzeň a CSKA Sofia. To byl pro mnoho kluků velký zážitek a pro některé vůbec první „opravdový“ fotbalový zápas v jejich životě. Fandění jsme si moc užili, a to přesto, že větší půlka týmu prošvihla druhý gól Viktorky (padl přímo pod naším sektorem), jelikož právě vykupovala v místním bufetu Pepsinu a Laysky. 😀

No a my trenéři jsme si to samozřejmě užili. Týden to byl náročný a na spánek nepříliš bohatý… za to byl bohatý na mazání rohlíků, vázání tkaniček, hledání klíčů (bot, ponožek, míčů a spoluhráčů), řvaní „NÁSTUP!!!“ (a následného ostentativního odpočítávání času), strhávání bodů, ošetřování drobných poranění a dalších malých radostí, které fotbalové soustředění s sebou nese.

Mě osobně to bavilo moc a moc rád jsem se všemi dětmi týden spolupracoval. 🙂