10/09/2021

U11 vs Velvary a Mšeno

FK Pšovka A – TJ Slovan Velvary 2013 14:7 (3:1, 4:2, 4:0, 3:4)
Sestava: Pecka – Páko, Berkela, Bánovčin, Pexa, Makarenko, Kuzmyk, Dau.
Branky: 7x Makarenko, 3x Bánovčin, 3x Páko, 1x Dau.

Tohle byl super zápas! V minulé sezóně jsme často s mladší přípravkou hráli proti o rok až dva starším soupeřům… a tentokrát nás čekalo to stejné v obráceném gardu. Musím hned na úvod říct, že kluci z Velvar byli na svůj věk opravdu skvělí – rychlí, důrazní a vesměs i fotbaloví. Ne nadarmo je to po pražských S jeden z nejlepších týmů v Čechách v ročníku 2013.

A náš výkon byl podle mě také objektivně velmi dobrý… ale ne tak dobrý, abych byl spokojen. 🙂 Z toho, co nám nešlo:

1) Vázla komunikace a orientace v prostoru, a tak jsme byli často úplně špatně postaveni v defenzivě (všichni 3 útočníci nad míčem bez snahy vrátit se zpět do pozic), nebo jsme nedokázali vyřešit jednoduchý míč, protože jsme o lepší a jednodušší možnosti vůbec nevěděli.

2) Často jsme se pouštěli do atletických závodů s rychlejším soupeřem, což bylo odsouzeno k neúspěchu. Přitom jsme (bohužel opět pouze jedinkrát za zápas) dokázali předvést akci, která byla složena pouze z jednoduchých přihrávek a díky které jsme se dostali až sami před branku. Rozhodující je vždy pohyb, přehled o hře a samozřejmě jistota v základních herních situacích. Na první pohled jednoduché, ale reálně těžké jak prase. Bohužel se ukazuje, že zatím na této úrovni ještě nejsme.

Šlo nám opět sbíhání pro míče a celkově pohyb při rozehrávkách od branky. Zde musím zcela veřejně pochválit Berina, jelikož jsem si teprve dnes uvědomil, že jeho rozehrávka od branky opravdu není samozřejmost, a že nahradit ji je prakticky nemožné. A že právě díky tomu, že při rozehrávce od brankáře neděláme zoufalé chyby, může naše hra vypadat často velmi pěkně.

Postupně během zápasu jsme zlepšovali střehové postavení ve všech situacích (ačkoli Timo kvůli nepřipravenosti minimálně 3x neproměnil zcela jasnou šanci) a rozhodně jsme byli lepší při standardních situacích (auty jsme dokázali rozehrávat velmi pěkně na nabíhajícího kamaráda).

Abychom při odvetě dokázali být nejenom výsledkově lepší, ale i herně vyspělejší, musíme výrazně přidat zejména v ovládání míče pod tlakem. Chybí nám klid a kvalita, a právě proto kluci často volí nevhodná a nefotbalová řešení herních situací.

Z individuálních výkonů vyzdvihuji Kuzmiče, který se jediný soupeři dokázal vyrovnat pohybově a důrazem. Kolju, který se snažil zlepšovat svůj výkon v průběhu zápasu a Timiho, který výrazně zlepšuje pohyb po hřišti a dnes předvedl i několik velmi dobrých momentů s míčem (převzetí, oklamání soupeře). Rád zmíním i Pexičovu stahovačku za patou a také brankářské zákroky, které si vysloužily potlesk publika. 🙂

SK Mšeno – FK Pšovka B 9:14 (4:4, 0:3, 1:4, 4:3)
Sestava: Tupý – Berkela, Bánovčin, Štětka, Šmucr, Postl, Moudřík.
Branky: 4x Bánovčin, 4x Štětka, 2x Moudřík, 2x Postl, 1x Šmucr, 1x Berkela.

Tohle bylo naopak něco hrozného. 😀 Holt hrajeme to, na co máme výkonnost a já se s tím musím smířit. Nejlepším hráčem zápasu jsem byl já, jelikož jsem taktickým tahem přesunul našeho nejlepšího atleta Péťu tak, aby bránil signál soupeře = výkop brankáře na rychlého útočníka. Péťa to zvládl skvěle, ale obávám se, že kdybychom tenhle tah neprovedli, dostali bychom klidně 20 branek. 🙁

Dokud měl soupeř jednoho vyspělého kluka v bráně a druhého v útoku, tak jsme ještě měli jakousi převahu. Po přesunu obou do útoku už to byla zcela vyrovnaná holomajzna. My jsme se holt svou kvalitou ve velkých částech zápasu nedokázali prosadit ani proti kompletně statické a odevzdané obranné trojici soupeře. Z velké části proto, že jsme po 80 % zápasu byli také statičtí a odevzdaní. 🙁 Vrcholem byla akce, kdy soupeř DOSLOVA prošel s míčem kolem 3 našich se zájmem pozorujících hráčů. Jsem přesvědčen o tom, že pokud bychom stáhli počet našich hráčů v poli z 5 na 4, byl by dojem ze hry lepší – takto mám pořád pocit, že si kluci často myslí, že tu práci za ně odvede někdo jiný.

Ale zmiňme raději věci, které se klukům povedly, a na kterých můžeme zkusit naši hru zlepšovat. Velmi dobře chytal Tom v bráně. Musíme teď rychle vylepšit vybíhání, rozehrávku a hlasovou podporu spoluhráčů, Tomova jistota je ale už teď pro náš tým přínosem. Bany předvedl několik průniků s míčem, při kterých se mu podařilo obejít soupeře 1v1. Fanda se také snažil o průniky s míčem a je vidět, že ho míč poslouchá přeci jen o trošičku lépe, než dříve. Pořád ale dost špatně. 🙂 No a asi největší pochvalu zaslouží Vojta, který často velmi pěkně bojoval (ačkoli všichni víme, že v jiných momentech je zase na úplně jiné planetě) a dokázal se silou prorvat přes obránce. Překvapil mě potom i tím, že dokázal použít levačku při přihrávce i střele, a že hned několikrát přihrávkou našel lépe postaveného spoluhráče. A ještě víc mě těší, že Vojtův dobrý výkon dokázali ocenit i spoluhráči! Takže pochvala a jedeme dál. 🙂