Přípravka U11
04/12/2021

ROZHOVOR: Karel Vlasák, U11

Pro náš web jsi před pár dny dával rozhovor jako trenér Miniškoličky. Nyní budeš mluvit za kategorii U11. Mohl bys úvodem tyto dvě kategorie porovnat?

Je to úplně něco jiného. Máme nastavenou klubovou tréninkovou koncepci (kterou jsem tedy mimochodem psal také já) 😊, kde máme odlišnosti obou kategorií jasně pojmenované. Takže to rozhodně není tak, že bych udělal ve čtvrtek trénink s kategorií U11 a v pátek jej opsal pro U6. Zatímco v Miniškoličce je to první seznamování s fotbalem, v kategorii U11 už by děti měly být samostatné jak na hřišti, tak mimo něj. Drtivá většina z hráčů funguje běžně v online prostoru a má vlastní telefony, takže jsou také schopni samostatně se omlouvat, nebo se připojovat na online tréninky. A taky co se týče herního projevu v zápasech, mělo by to už (alespoň částečně) vypadat jako fotbal. Základní rozestavení na hřišti v našem systému 5+1, přihrávky, komunikace. To, nakolik se nám to daří, je druhá věc…

Nakolik se vám to tedy daří?

Herní úspěchy jsou střídavé. V okresním přeboru máme přihlášené týmy A a B a ten rozdíl v herním projevu je poměrně výrazný. Někteří kluci již hrají fotbal 4 roky, což je na hře samozřejmě znát (a bylo by špatné, kdyby nebylo). V týmu máme ale také kluky hrající podstatně kratší dobu, čemuž odpovídá také jejich více začátečnický herní projev. Někdy mě to celkem irituje, ale je to samozřejmě přirozený vývoj, který lze jen těžko urychlit.

Představ nám tedy prosím blíže svůj tým…

V týmu máme celkem 18 hráčů ročníku narození 2011 a 2012, se kterými můžeme opravdu naplno počítat. A potom dalších zhruba 7, kteří buď nemají dobré rodinné zázemí (azylový dům), nebo chodí na fotbal jen doplňkově… a nebo jsou to hráči jiného klubu a chodí k nám střídavě trénovat. Samozřejmě bych byl rád, kdyby to jádro hráčů bylo širší, než 18 členné – ale tak se situace v ročnících 2011 a 2012 vyvrbila a my se s tím zkrátka musíme poprat. A dělat v rámci celého klubu vše pro to, aby následující ročníky byly početně silnější. Střídavě s námi chodí trénovat i tři kluci ročníku 2013, takže naše sestava je velmi rozmanitá.

Tenhle popis zní celkem rozporuplně. Jsi tedy s fungováním týmu spokojen?

Ale ano… 😊 V létě jsme absolvovali povedené soustředění, ale výkony v zápasech ještě nějakou dobu byly celkem bídné. Naše zápasové výkony patřily spíše do nižších věkových kategorií a na silné soupeře (v našem případě Neratovice) jsme absolutně nestačili pohybově, z čehož pramenily některé opravdu vysoké prohry, na které jsem nebyl v minulých letech zvyklý. V týmu máme totiž i několik „silnějších“ kluků, což je samozřejmě limitující pro to, abychom se měřili s kvalitními soupeři. V posledních týdnech (poslední zápasy okresního přeboru a začátek zimní ligy) se ale zdá, že se naše výkonnost přeci jen zvedá. Do hry už dokážeme lépe zapojovat i brankáře a někdy se podaří, že si během útočné akce vyměníme i více než 5 přihrávek, což už pak vypadá celkem fotbalově.

Co Vás čeká v průběhu zimní části sezóny?

Co se týče tréninků, tak i nadále trénujeme 3x v týdnu. Ale z důvodů výše zmíněných (mnoho kluků „nejistých“) se opravdu často stává, že na každém tréninku je úplně jiná sestava dětí. Nějaké úplně detailní plánování tedy není možné, a tak pokračujeme v tréninku tak, aby co nejvíce dětí splnilo cíle kategorie U11, a aby do kategorie U13 přišli příští sezónu alespoň nějací kluci ročníku 2011 schopní naskočit do krajského přeboru. Tréninky máme na třech různých místech – v pondělí jezdíme do větší haly v Horních Počaplech, kde se věnujeme zejména rozvoji techniky a různých dovedností s míčem. V úterý chodíme buď do malinké tělocvičny Zvláštní školy, kde se věnujeme převážně rozvoji gymnastiky a pohybových dovedností, a nebo ven na běžecký trénink, kde rozvíjíme své atletické dovednosti. Ve čtvrtek pak chodíme ven na hřiště, kde hrajeme fotbal a snažíme se nezmrznout. 😊 A abych nezapomněl, na nedělní večer jsme zapojili ještě krátký online trénink, během kterého si po náročném týdnu s kluky protáhneme zkrácené svaly.

Zápasovou zátěž bychom měli mít v průběhu zimy zajištěnou díky zimní lize Loko Vltavín. Každou neděli jezdíme do Prahy, kde se utkáváme s místními soupeři, což je pro nás vítaná změna. Máme za sebou již první dva zápasy proti SK Střešovice a TJ Březiněves, zatím se stoprocentní bilancí. Paralelně s tím domlouváme ještě přátelské zápasy tak, aby se do hry dostalo co nejvíce našich hráčů.

V předchozí odpovědi jsi zmínil cíle kategorie U11. Jaké to jsou?

Předně by kluci měli definitivně přejít od stylu hry „vezmu míč a běžím s ním dopředu“ ke stylu „vezmu míč, zhodnotím a vyberu nejlepší akci.“ Nezdá se to, ale je to celkem obtížný úkol. Dále se potýkáme s takovými libůstkami, jako je zpracování vysokého míče (a vůbec chování v souboji o letící míč), narážečka, dlouhá přihrávka, či převzetí míče rozličnými způsoby. Více se zaměřujeme i na naše brankáře, kterých máme v týmu hned několik a také jim chceme věnovat patřičnou péči, jelikož brankář je pozice, na které nás na Pšovce dlouhodobě tlačí bota.

Nejdůležitější ale je, aby nás fotbal nepřestal bavit! 😊