Přípravka U8
04/10/2022

U8: Planeo Cup – postup do republikového finále

V pondělí 3. října se v rámci Planeo Cupu odehrála první část kvalifikačního kola na jarní finálový turnaj. Druhá část se odehraje o den později a celkově z kvalifikace vzejde 24 týmů postoupivších do republikového finále, tzn. první 3 týmy z každého z osmi kvalifikačních turnajů. „Náš“ turnaj se odehrál v Neratovicích a než se pustím do jeho popisu, tak ještě připomenu, jak jsme se na něj probojovali.

Na turnaji startovalo 8 týmů a začínalo se už v 10 hodin, požádali jsme tedy rodiče, ať nám kluky omluví ze školy na celé vyučování. Po týmové snídani jsme se odebrali na stadion v Nerátkách a rozcvičili se spolu se všemi soupeři na místní umělce, kde se měly všechny zápasy odehrát. Počasí nám celkem přálo, tak se mohlo začít. Každé utkání trvalo 20 minut, pak 10 minut pauza a honem na další zápas. Ještě dlužím naši sestavu: Běhounek (K), Čermák, Černý, Hrdlička, Kalabus, Kunta, Váňa, Wsol.

FKP – Union Vršovice 2:6
Branky: Kalabus 1x, Wsol 1x
První zápas jako vždy z naší strany peklo. Opakuje se to turnaj co turnaj… Kluci jsou nerozehraní, vyjukaní, soupeř na nás vlétne a nám trvá, než se jakž takž rozjedeme. Na to je ale pro nás 20 minut příliš krátká doba. Obě branky jsme zaznamenali až v závěru zápasu, kdy už bylo rozhodnuto. Nicméně je třeba vyzdvihnout kluky z Unionu, kteří podali skvělý, na tento věk velmi vyspělý výkon. Vepředu hodně dravý a šikovný kluk, který neustále napadal naše zadní hráče a dařilo se mu odebírat jim míče. Kolem něj další důrazní a zarputile hrající spoluhráči. Vzadu si počínali velmi šikovně – nenechali se jednoduše obehrát, útočící hráče si několikrát pěkně „odcouvali“, počkali si na změnu směru pohybu, nastavili tělo a čistě nám brali míče. Prohra tedy naprosto zasloužená.

FKP – Bohemians Praha 2:2
Branky: Černý 1x, Kalabus 1x
Zápas s Bohemkou byl velmi vyrovnaný a byl to hlavně fyzicky náročný boj. Po zápasu s Unionem jsme čekali, že každý tým tady už bude mít zažitý nějaký systém hry a že asi moc šancí na úspěch mít nebudeme. To jsme čekali i od Bohemky, ale nepotvrdilo se to. Soupeř sázel na fyzický fotbal svých urostlých hráčů a zpočátku se jim to vyplácelo. První gól jsme jim nabídli sami špatnou rozehrávkou, druhý padl po hezky zahraném rohu na zadní tyč, kdy rozehrávající hráč krásně podkopl míč a přeloboval Eliana v bráně. Na zadní tyči, v podstatě na brankové čáře, pak stačilo míč uklidit do prázdné brány. Nicméně postupem času jsme se začali prosazovat i my a ke konci zápasu výsledek dotáhli k remíze. Nakonec jsme sahali i po výhře, Fanda vstřelil gól na 3:2, ale sudí nám ho neuznal, protože prý pár vteřin předtím zápas ukončil 😣. Jeho hvizd přes povzbuzování fanoušků Bohemians ale nikdo neslyšel, takže z toho pro nás bylo trochu zklamání. O to víc, když se nakonec ukázalo, co by tento gól by pro nás znamenal. O tom ale až později.

FKP – Slovan Liberec 5:2
Branky: Váňa 2x, Wsol 2x, Černý 1x
Liberecký tým na turnaj přijel jako suveréní vítěz předkola, kde nedal nikomu sebemenší šanci a každý zápas vyhrál o mnoho gólů. Podobně jako u Bohemky šlo o urostlé kluky, ale v zápase proti nám se jim překvapivě moc nevedlo. Střel na bránu měli dost, ale my jsme od tohoto zápasu (nakonec až do konce turnaje) do branky zaparkovali Toníka, který na brankové čáře podal vynikající výkon. V utkání dokonce vysekl parádní robinsonádu, díky níž vyrazil na roh balón směřující vysoko do sítě. V útočné fázi už to celkem šlo a libereckou obranu se nám dařilo překonávat. Byli jsme o něco lepší, a tak je dle mého tento výsledek zasloužený.

FKP – FK Jablonec 6:3
Branky: Wsol 2x, Běhounek 1x, Čermák 1x, Černý 1x, Váňa 1x
Zápas s Jabloncem jsme měli od začátku pod kontrolou a brzy jsme si vytvořili brankový náskok. Soupeř se ale nevzdával a udržoval nás neustále ve střehu. V závěru se mu podařilo snížit, ale vítězství jsme si už vzít nenechali. Gólově se prosadilo více hráčů, za což jsem rád, a dokonce už jsme předvedli i pár pěkných akcí s finální přihrávkou a zakončením na odkrytou branku. Po tomto zápase jsme už trochu začali věřit, že postupový úspěch není až tak vzdálený.

FKP – SK Kladno 11:2
Branky: Kalabus 5x, Váňa 2x, Běhounek 1x, Černý 1x, Hrdlička 1x, Wsol 1x.
V tomto utkání nebylo moc co řešit. Kladno bylo jednoznačně nejslabším týmem na turnaji, v celkovém součtu nezískalo ani bod. Naši kluci si dosyta zastříleli, prakticky po celý zápas jsme hráli s útočícím brankářem, čehož Toník náležitě využil. Soupeř dal své dvě branky až v samotném závěru, kdy už jsme šetřili naše nejvytěžovanější hráče Fandu a Toma. V tomto zápase jsme viděli dle mého názoru nejhezčí gól, který padl hlavou po rohovém kopu 😳. V této věkové kategorii nevídaná věc. Adam míč z rohu napálil na zadní tyč, našel tam neomylně Élu, který se vysokého balónu nezalekl a hlavou ho poslal pod břevno. Rána to byla taková, že si samozřejmě okamžitě sedl na zadek, hned ale vstal a běžel gól oslavit vstříc nevěřícím trenérům 😂. Nutno zde ale dodat, že od hlavičkování kluky zatím zrazujeme… v tomto věku ještě nemají dostatečně vyvinuté svalstvo na to, aby pro ně nebyla hra hlavou nebezpečná.

FKP – Xaverov Horní Počernice 4:1
Branky: Černý 2x, Čermák 1x, Wsol 1x
Zápas svým průběhem celkem vyrovnaný, byli jsme o něco lepší, ale střelecky se nám tentokrát až tak nedařilo. Museli jsme tedy hrát pozorně až do samého závěru. Opět bych zde vyzdvihl výkon Toníka, který „zavřel“ bránu a soupeři povolil jediný gól. Po tomto zápase jsme cítili, že postup je blízko…

FKP – Neratovice-Byškovice 8:0
Branky: Váňa 4x, Běhounek 1x, Černý 1x, Wsol 1x, vlastní 1x
Proti Nerátkám jsme v poslední době hráli několikrát a zahrajeme si s nimi opět hned o následujícím víkendu. Mysleli jsme si tedy, že víme, co od zápasu s nimi čekat. Tým, který nasadili do turnaje, byl ale trochu jiný než jejich obvyklá U8. Zřejmě tedy mají stejně jako my slinější hráče ročníku 2015 běžně zařazené v kategorii U9. Tento poslední zápas turnaje byl nicméně plně v naší režii a Toník v brance tentokrát za svá záda nepustil ani jednu střelu (kterých bylo, nutno přiznat, pomálu).

Pak už jsme napjatě čekali na vyhlášení výsledků a postupujících týmů do finálového turnaje. Skončili jsme na postupovém třetím místě 🤩. Kluci dostali pohár a diplom a s pocitem dobře odvedené práce jsme se vydali na cestu dom. Na prvním místě skončila Bohemka se 17 body, na druhém Union Vršovice s 16 body, na třetím Pšovka rovněž s 16 body (vzájemný zápas s Unionem nás odsunul za ně) a na nepostupovém čtvrtém místě Liberec s 15 body. Kdyby nám rozhodčí uznal gól na 3:2 proti Bohemce… Ale na kdyby se ve fotbale nehraje 😉. POSTUPUJEME a zkraje června nás čeká super nabitý finálový turnaj v Benešově 😃.