Přípravka U8
07/09/2022

U8: Předkolo Planeo Cup 2022/23 – turnaj v Litoměřicích

Protože jsme se v nové sezóně posunuli do kategorie mladší přípravky, můžeme se již účastnit celorepublikového Poháru mládeže FAČR, který se hraje pod názvem PLANEO CUP (více o Poháru na stránkách FAČR). Přihlášeni jsme logicky do nejmladší kategorie U8, v níž mohou startovat týmy hráčů ročníku 2015 či mladších. Pohár je koncipován tak, že nejprve se nejširší okruh týmů utká ve dvou předkolech (září), postoupivší pak podstoupí tzv. kvalifikační turnaje (říjen) a akce vyvrcholí na jaře 2023 tzv. finálovými turnaji (termíny viz stránky Planeo Cup).

Turnaje jsou organizovány v termínech, které nekolidují s mistrovskými zápasy o víkendech… což nám samozřejmě přináší určité obtíže. Startuje se zkraje odpoledne, děti je tedy třeba omluvit a vyzvednout dříve ze školy. Pro první předkolo hrané v úterý 6. září od 13:00 jsme byli přiděleni do litoměřické skupiny spolu s týmy z širšího okolí, začátek turnaje se tedy dal stíhat s tím, že kluci zameškali maximálně 1 vyučovací hodinu. Vyzvednutí kluků (Fandy, Thomase, Adama, Eliana, Ondry Č., Toníka a Páti) za přispění rodičů (a jedné babičky) jsme zvládli na jedničku (děkujeme 🙂) a na stadion v Litoměřicích jsme se dostali včas. Stejně tak ostatní týmy v turnaji, kterými byly domácí FK Litoměřicko, FK Ústí nad Labem, FK Roudnice, Sokol Brozany a Slovan Velvary. Turnaj hraný za přítomnosti rozhodčích z OFS Litoměřice se konal na třech hřištích, žádný z týmů tedy neměl mezi zápasy dlouhé pauzy, max. 10 minut a pěkně to odsýpalo.


FKP – SK Roudnice 6:4 (branky: Tonda 3, Tom 2, Fanda 1)

Na jaře pro nás byly první zápasy na turnajích na Meteoru zpravidla hrůza a děs a nejinak tomu bylo na tomto turnaji 🙄. Kluci se zkraje zápasu sice dostali do vedení, zhruba okolo poloviny odehrané doby ale znatelně polevili a dovolili soupeři dostat se do zápasu. Začali jsme kazit v obraně a zmar vyvrcholil vlastňákem, díky kterému soupeř vyrovnal na 4:4. To už nás trenéry braly mrákoty, ale naštěstí stále zbývalo nějakých 5 minut, kdy se s výsledkem dalo ještě něco dělat. Při jedné situaci na naší polovině soupeř ztratil míč a Fandovi se naskytla příležitost k brejku. Jako správný kapitán ji využil a soupeře jakoby tento gól zlomil. Poslední minutky jsme dohráli víceméně na jeho polovině a přidali ještě pojišťovací gól. Uffff 🥵


FKP – SK Brozany 10:1 (branky: Tonda 6, Fanda 3, Adam 1)

Když jsem zmínil naše zkušenosti z turnajů na Meteoru, tak je třeba dodat, že od druhého zápasu to vždycky už docela šlo. Kluci si už jakž takž našli rytmus a herní pohodu a proti Brozanům to platilo taky. Přestože šlo o tým vesměs na svůj věk velkých kluků, kteří budili respekt, naši kluci jim nedali příliš šancí. Elian v brance neměl moc práce a Toník si zastřílel. Tom s Fandou nepřipustli vzadu soupeře k ničemu vážnějšímu a neúnavně tahali balon dopředu. Působí to zpětně až trochu zvláštně, vezmeme-li v úvahu fakt, že Brozanští v turnaji dokráčeli až k celkovému třetímu místu.


FKP – FK Ústí n/L 14:0 (branky: Tom 7, Elian 4, Fanda 2, Ondra 1)

Při vší úctě k soupeři, tento zápas připomínal trochu hru kočky s myší . Po očku jsme Ústecké sledovali v jejich předchozích zápasech, a tak jsme věděli, že můžeme nechat trochu odpočinout Tondu, který v brance vystřídal Eliana. Éla si tak mohl v klidu zastřílet, ovšem nejvíc zářezů nasbíral Tom, který slabšího soupeře vůbec nešetřil.


FKP – Slovan Velvary 10:4 (branky: Tonda 8, Tom 1, Adam 1)

Tohle měl být nejdramatičtější zápas turnaje – přímý souboj o první místo. Velvarští stejně jako my všechny tři předchozí zápasy vyhráli a tak jsme čekali tuhý boj. Nutno říct, že individuální technické kvality hráči soupeře rozhodně měli, brankář hrál ve vysokém postavení a nebál se míč vyvážet a kličkovat. Hráčům v poli se občas vedlo hezky procházet přes naši obranu, ale střelecky z toho moc nevytěžili. My jsme naopak využili pár jejich chyb při rozehrávce a právě vysokého postavení gólmana. Soupeři jsme dali 5 nebo 6 gólů v řadě než se taky on konečně střelecky prosadil. Přidal další branky, ale totéž my a po celou dobu zápasu jsme je nenechali přiblížit ve skóre na rozdíl menší než 4 góly. Takže by se řeklo takový poklidný vývoj utkání, ale tady je třeba říct, čím jsme ho takto dobře zvládli. Byl to důraz v osobních soubojích, vůle soupeře přetlačit a nedarovat mu ani kousek hřiště zadarmo. Pochválil bych v tomto směru především dva naše tahouny Fandu a Toma 💪, díky jejichž práci mohl pak Toník vyniknout další salvou gólů do soupeřovy branky.


FKP – FK Litoměřicko 9:0 (branky: Fanda 3, Tom 2, Ondra 2, Adam 1, Elian 1)

V posledním zápase už nám šlo hlavně o předvedenou hru a o to, aby si ho kluci co nejvíc užili. Domácí tým neměl z předchozích zápasů valné výsledky, tak jsme se klukům snažili před zápasem vštípit, aby se soustředili na správná řešení herních situací – zejména na přihrávky, kličky a obecně hezké fotbalové akce. To se však – stejně jako prakticky po celý turnaj – víceméně minulo účinkem. Toníka jsme po předchozích gólových hodech opět zašoupli do brány, odkud aspoň on rozdával pěkné přihrávky, včetně průnikových středem hřiště. Hráčům v poli se pak stávalo vícekrát za zápas, že postupovali ve dvou nebo i ve třech na samotného brankáře nebo v přečíslení na jednoho obránce… pěkné přihrávky do gólové šance jsme se ale nedočkali. Končilo to vždy střelou hráče, který vedl míč, a to navíc doprostřed brány 🤨. Buď se mu podařilo brankáře prostřelit, nebo ne – úspěšnost těchto útoků byla tedy zhruba poloviční. I tak se ale klukům podařilo nasázet větší množství branek.

V litoměřickém předkole Planeo Cupu jsme tedy obsadili první místo a kluci dostali pohár(ek) a diplom 🤩. Podle informací, které jsme obdrželi na místě, by to snad mělo znamenat, že spolu s druhým Slovanem Velvary postupujeme rovnou do říjnového kvalifikačního turnaje a vyhneme se druhému předkolu, které se bude týkat jen třetích týmů z předkola prvního. Tak uvidíme. Každopádně už se těšíme na další turnaj, kde se utkáme s už jen opravdu silnými soupeři 😉.