23_20230421_092021.png
181_20230605_230006.jpg

U8: Planeo Cup – finálový turnaj v Uničově

V republikovém finále letošního ročníku Poháru mládeže Planeo Cup jsme obsadili skvělé 12. místo!!!

Tak už je to za námi. Měsíc přípravy, sehrávání se s našimi dvěma oporami z U9, nacvičování specifických činností pro náročné zápasy, zajišťování ubytování, stravování, regenerace atd., atd. A pak dva úžasné dny v Uničově a je to pryč.

Ale vezměme to pěkně popořádku a zaměřme se pouze na turnaj jako takový. Probojovali jsme se na něj díky úspěchům ve dvou po sobě následujících kolech na podzim. Nejprve jsme zvládli předkolo, kdy jsme zvítězili na regionálním turnaji v Litoměřicích, a poté jsme obsadili postupové třetí místo na kvalifikačním turnaji v Neratovicích. Tímto systémem se na finálový turnaj probojovalo nejlepších 24 z původně přihlášených 123 týmů z celé republiky.

V pátek před turnajem jsme se v sestavě Thomas Běhounek, Adam Černý, Antonín Kalabus (brankář), Štěpán Kunta, Vojtěch Pastrnek, Jakub Tischer, František Váňa a Elian Wsol (a trenéři René Běhounek, Filip Husák a František Váňa st.) odebrali směr Mohelnice, kde jsme se ubytovali v kempu na břehu řeky Moravy ležícím cca 15 minut autem od stadionu v Uničově.

V sobotu se měly odehrát čtyři základní skupiny turnaje, v nichž se mělo rozhodnout o složení nedělní zlaté, stříbrné a bronzové skupiny. První dva týmy po základní skupině měly postoupit do zlaté, třetí a čtvrtý tým do stříbrné a pátý a šestý do bronzové skupiny. Ve zlaté skupině se pak mělo rozhoudnout o celkovém vítězi turnaje, v ostatních skupinách se hrálo o konečné umístění.

Délka zápasu byla stanovena na 20 minut a utkání pískali svazoví rozhodčí. Hrálo se na čtyřech hřištích, z nichž dvě byla neustále snímána kamerami a zápasy tak bylo možné sledovat živě na webu TVCOM.CZ.

SOBOTA

Po úvodních sobotních oficialitách se to rozjelo. Podle losu jsme měli naskočit až v třetí sérii zápasů, takže jsme mohli omrknout úroveň utkání před tím naším. A první dojem? Sakra... co tady děláme? Slavia Praha? Na osmileté kluky neuvěřitelné strko brko... No nic, sebrali jsme odvahu a šli do toho.

FK Pšovka – SK Slovácká Viktoria Bojkovice 8:2
Branky: Váňa 5, Kunta 2, Kalabus 1

Dobře, že jsme tohoto soupeře vyfasovali hned na úvod. Zjistili jsme, že to půjde. Ne všichni tady budou o parník lepší než my. Zápas jsme měli pod kontrolou, dobrá obrana. Taky jsme ale zjistili, že Vojta je celkem mimo a úroveň tohoto turnaje na něj bude trochu moc. Éla s otazníkem... v tomto zápase nás taky moc nepřesvědčil.

FK Pšovka – SK Nemošice 1:5
Branky: Wsol 1

Tvrdý náraz hned v druhém utkání. Soupeř hrál abolutně účelně – tuhá obětavá obrana, dlouhé výhozy od brankáře na polovinu hřiště (na rozdíl od výkopů a rozehrávky nohou od brány pravidla výhoz vzduchem přes půlku umožňují... u rozehrávky nohou se míč musí nejprve dotknout země na vlastní polovině). A naši obránci měli s těmito vysokými míči problém, často je podběhli nebo nedokázali zpracovat či odehrát. Napadající útočníci z toho těžili a některé z gólů jsme inkasovali právě po těchto situacích.

FK Pšovka – SK FC Hlučín 3:4
Branky: Váňa 2, Černý 1

Tohle byla škoda. V půlce zápasu jsme vedli 3:1, ale nechali jsme si to utéct. Kluci z Hlučína byli šikovní, jeden z jejich hráčů byl na konci vyhlášen nejlepším hráčem turnaje... ale rozhodně to bylo hratelné. I díky tomuto těsnému vítězství hlučínští postoupili do zlaté skupiny.

ZÁZNAM UTKÁNÍ

FK Pšovka – SK Sparta Kolín 6:3
Branky: Černý 4, Kunta 1, vlastní 1

Začali jsme přímo hrůzostrašně – po minutě a půl skóre 0:3! Co ranka, to branka. Asi jsme byli duchem ještě na obědě a Toník si šel přidat další nášup... Jinak si to neumím vysvětlit, při třetím gólu neudržel v rukavicích lehkou střelu. Pak jsme ale po nějaké době, kdy se hra vyrovnala, dokázali vsítit branku a byli jsme zpátky v zápase. Kolíňáci trochu doplatili na to, že nemají stálého golmánka a v brance točí pravidelně hráče z pole. A to i v případě, že danému hráči chytání úplně nejde. Stejně tak pravidelně rotují všechny hráče v poli a nerozlišují, jestli je ten který silnější či slabší. Podle slov jejich trenéra jim jde o předvedenou hru, ne o konečný výsledek, a za to mají můj absolutní respekt!

ZÁZNAM UTKÁNÍ

FK Pšovka – FC Písek 2:9
Branky: Černý 1, Tischer 1

Písek nás přejel! Zaslouženě po pěti vítězstvích zamířili do zlaté skupiny, kde pak v neděli obsadili konečné čtvrté místo. Naši kluci byli už notně unavení, zejména Fanda, Tom a Šťépa mleli z posledního. Z pohledu umístění zápas už nic neřešil, bylo předem jasné, že jdeme ze čtvrtého místa do stříbrné skupiny.

Po sobotě tedy dvě výhry a tři prohry. Vzhledem k tomu, že do stříbrné skupiny s námi postoupili třetí Nemošice, bylo jasné, že si do nedělní tabulky přenášíme tu prohru ve vzájemném zápase. To nás ale netížilo... Po těch prvních dojmech z turnaje pro nás už samotný postup do stříbrné představoval velký úspěch.

NEDĚLE

V něděli měl každý tým odehrát šest mačů a pak se muselo stihnout slavnostní vyhlášení výsledků, začínalo se tedy prvními zápasy už v půl deváté ráno. Náš první zápas byl v plánu na 8:50.

FK Pšovka – 1.FC Slovácko 3:1
Branky: Váňa 2, Černý 1

Tento zápas s těžkým soupeřem jsme zvládli s přehledem. Kluci poctivě makali, zejména obránci Fanda s Tomem a vepředu Štěpán, který perfektně napadal. Tým Slovácka měl ve svých řadách později vyhlášeného nejlepšího bránkáře turnaje. Našim střelcům Fandovi a Adamovi ale ve skórování nezabránil. Druhý den turnaje nám tak nemohl začít lépe.

ZÁZNAM UTKÁNÍ

FK Pšovka – SK Uničov 2:2
Branky: Černý 1, Kunta 1

Průběh tohoto utkání si příliš nevybavuju. Určitě jsme ale vedli a o vedení jsme přišli až v závěru. Remíza s domácím týmem asi zasloužená, ale vzhledem k průběhu zápasu nás konečný výsledek spíš mrzel.

FK Pšovka – FC Hradec Králové 4:1
Branky: Kunta 2, Běhounek 1, Kalabus 1

Asi naše nejjednoznačnější nedělní vítězství. Po úvodním gólu Štěpána dokázal tým Hradce vyrovnat z ojedinělé situace, kdy Tonda ztratil míč při rozehrávce od brány. Ale brzy jsme se opět dostali do vedení a zápas dovedli k vítězství. Poslední trefu obstaral výstavní střelou Toník, čímž odčinil svou chybu před jedinou inkasovanou brankou.

ZÁZNAM UTKÁNÍ

FK Pšovka – FC Tempo Praha 6:4
Branky: Kunta 2, Váňa 2, Černý 1, Wsol 1

Kluci z Tempa byli vesměs urostlejší než naši hráči, ale nezalekli jsme se jich. Hráli dost fyzicky, dohrávali souboje a k vidění byly i nebezpečné skluzy. Svým pojetím hry na sebe „lákal“ ostré zákroky hlavně Fanda, který byl hodně na míči a z tohoto zápasu si odnesl kromě frustrace ze hry na hraně pravidel i naražený bok. Přestože nás toto utkání bolelo, dokázali jsme ho dovést do vítězného konce.

FK Pšovka – TJ Slovan Velvary 2:2
Branky: Kunta 1, vlastní 1

V zápase s tradičním soupeřem z našeho regionu jsme od začátku tahali za kratší konec. Touto dobou už náš hlavní tahoun Fanda cítil únavu a na jeho standard trochu slabší výkon byl znát na herním projevu celého týmu. Soustředil se spíš na obranu a směrem dopředu nevolil odvážná řešení, což se projevilo naší neschopností ohrozit soupeřovu branku. Ke konci jsme se ale nějak zázračně vschopili a dokázali vyrovnat. Nakonec jsme měli i velkou šanci v závěru na otočení zápasu, ale s konečnou remízou jsme vzhedem k průběhu museli být spokojeni. Celkově to nebyl hezký zápas... dalo by se říct, že to byla spíš hrozná holomajzna.

FK Pšovka – FC ŽĎAS Žďár nad Sázavou 0:3
Branky: -

V posledním zápase turnaje jsme s již jasným vítězem stříbrné skupiny, týmem ze Žďáru, zopakovali podobný výkon jako v utkání s Velvarami. Jen s tím rozdílem, že tentokrát se nám branky dát nepodařilo. Soupeř by asi byl hratelný, pokud bychom už nebyli unavení a projevili víc vůle v útočné fázi. To se však nestalo, a tak jsme zaznamenali první nedělní porážku.

ZÁZNAM UTKÁNÍ

VŠECHNY VÝSLEDKY A TABULKY

Bylo z toho tedy čtvrté místo ve stříbrné skupině a pak už jsme jen čekali na závěrečné vyhlášení výsledků a předávání cen. To začalo zpěvem hymny v podání zpěvačky místního sboru a pokračovalo představením a oceněním fotbalových osobností spojených s regionem. Moderátor Pavel Čapek pak už postupně oznámil konečné pořadí od 24. k 1. místu. Pšovka skončila celkově na parádním 12. místě a naši dva zástupci, Fanda a Tom, převzali pohár a diplom od trenéra národního týmu, pana Jaroslava Šilhavého, a starosty města Uničov. Kluci dostali dárky od sponzorů turnaje, pak už jsme se jen vyfotili s pohárem a vydali se na dlouhou cestu domů.

Pro úplnost dodám, že pro prvenství si v tomto ročníku turnaje došla suverénní Slavia před druhou Spartou, která prohrála za celou dobu jen jeden zápas právě se Slavií... Zato však zcela jednoznačně (1:10).

S výsledným umístěním a předvedenými výkony jsme tedy velmi spokojeni. Co se projevilo v plné nahotě byla ale skutečnost, že na této úrovni obstojí jen naše „první pětka“ a kluci z druhého sledu tak úplně nestíhají. Příjemně nás překvapil Kuba, který hrál ve všech zápasech odvážně. Elian a Vojta se ale nedokázali přizpůsobit tempu hry a občas se jen motali dokola a nevěděli, kam se postavit. Bojovnost a nasazení se vytrácely, i když v neděli se aspoň Élovy výkony zlepšily a už to nebylo špatné. Toník hrál v brance výborně, i když občas se pral s neefektivní rozehrávkou a v jednom nebo dvou utkáních měl slabší pasáže. V zápase s Hradcem pak přidal krásný gól z poloviny hřiště, když si naběhl na rohový kop, jedním dotekem převzal míč a druhým ho poslal do šibenice! Fanda s Tomem potvrdili, že jsou základními kameny naší hry a s jejich výkony stojí a padá úspěch týmu. K výborné obraně přidal Fanouš 11 gólů v síti soupeřů. Štěpán střídal povedené zápasy s utkáními, ve kterých nebyl až tak vidět... těch bylo ale jen pár a i přesto se v nich třeba dokázal gólově prosadit. Celkově má na našem úspěchu taky velkou zásluhu. A totéž se dá říct o Adamovi, který se nedostával tolik do zakončení, jako je zvyklý ze zápasů na nižší úrovni, přesto je ale jeho 9 gólů slušným počinem (stejného počtu branek dosáhl Šťépa).

Za sebe musím říct, že na mně zanechal ohromný dojem přístup pořadatelů a celková organizace turnaje. Byla to fakt pěkná akce, od zázemí, přes zajištění hladkého průběhu zápasů (např. podavači míčů), moderování, online streaming zápasů, výkony rozhodčích, atmosféru vytvářenou fanoušky jednotlivých týmů, dobré jídlo atd., atd. až po ten závěrečný ceremoniál. Třeba se jednou na tento turnaj probojujeme znovu, a nejen tento náš tým, ale i další věkové kategorie u nás na Pšovce.