Dvojzápas s Neratovicemi nám nastavil zrcadlo, jak na tom aktuálně jsme.

FK Pšovka A - Fotbal Neratovice-Byškovice A 5:19
Sestava: Běhounek, Borovička, Černý, Husák O., Kunta, Veltruský, Wsol
Branky: Běhounek 2x, Kunta 2x, Černý 1x

Zápas jsme začali vlažně a soupeř se dostal celkem rychle do výraznějšího vedení. Ve druhé čtvrtině jsme se trochu zlepšili a Neratovičtí možná zároveň trochu polevili, takže aspoň pro tuto část lze říct, že se hra vyrovnala (čtvrtina skončila výsledkem 3:3), ale to je tak asi jediná pozitivní zpráva z tohoto utkání. V další části se ještě chvíli zdálo, že dokážeme pokračovat v nastoleném trendu a držet jakž takž vyrovnaný průběh, pak ale po sérii chyb při pokusech přenést míč přes střed hřiště a kiksech v obraně, které soupeř nemilosrdně trestal, zlomili kluci z Neratovic zápas definitivně na svou stranu a utekli nám ve skóre na nedostižný rozdíl. Poslední čtvrtina tento trend jen potvrdila, a tak se zrodila naše nejvyšší porážka za poslední dobu.

Jak už jsem naznačil, vázla nám především rozehrávka, resp. ta navazující fáze, kdy je třeba dostat rozehraný míč nahoru, tzn. překonat s ním napadající útočníky a založit útočnou akci. Neratovičtí dobře napadali a nedávali čas obráncům na míči na nějaký vláčný a jednoduchý přechod na útočnou polovinu. Útočníci byli zpravidla těsně bráněni a spíše, než aby si sbíhali pro balóny a pomohli tak napadaným obráncům vykombinovat se přes střed hřiště, čekali v lepším případě na dlouhou přihrávku, o niž si říkali náběhem do volného prostoru na útočné polovině, nebo v tom horším prostě jen obsazení koukali na to, co se bude dít.

Thomas se po rozehrávce nakrátko zprvu snažil posílat dlouhé balóny na Adama, který však v prostorech, kam míče směřovaly, zpravidla nebyl. Chyběla tam komunikace, pochopení záměru, načasování. V pozdější fázi zápasu se tedy Tom upnul spíše k vyvážení balónů a snaze projít celé hřiště. Většinou se mu podařilo přejít přes prvního protihráče, občas i druhého, na dalším už ale končil. Často v takové fázi už míval kolem sebe nabíhající spoluhráče, stačilo míč posunout hráči ve výhodnější pozici... touha vyřešit situaci sám ale vždycky převážila. Byl z toho jeden hezký gól, ale to je všechno. Další kluci točící se na pozici obránců se pak dle mě nevyrovnali s tlakem napadajících hráčů v hlavě a alibisticky se snažili míče zbavit okamžitou přihrávkou na nejbližšího spoluhráče. Nejčastěji hledali Toma přihrávkou přes střed hřiště, což je vždycky průšvih. Tyto přihrávky zachytával soupeř a hnal se pak otevřeným prostorem na bránu...

Takže co si z toho odnést do tréninku? Vrátíme se k rozehrávce pod tlakem soupeře a budeme ji pilovat. Je to základní dovednost a pokud ji nebudeme mít zvládnutou na odpovídající úrovni, tak máme na podzim ve starší přípravce vážný problém.

F. Husák

FK Pšovka B - Fotbal Neratovice-Byškovice B 10:19
Sestava: Brestovanský, Čermák, Husák M., Kubišta, Mráz, Novotný, Pexa, Thun
Branky: Husák M. 6x, Thun 4x

S Neratovicemi jsem čekal opravdu těžký zápas a bohužel pro nás začal jako ty předchozí, kdy jsme už rychle v průběhu první čtvrtiny prohrávali 0:4. Pak ale kluci zapnuli, začali hrát bojovný fotbal a přišly první šance. Některé se podařilo proměnit, ale co my někdy nedáme, kdy se stačí zeptat brankáře, kam to chce... Stav 3:4 po první čtvrtině sliboval dramatický průběh další části, což se potvrdilo. Dokázali jsme vyrovnat na 4:4 a po polovině zápasu byl stav 5:5.

Z mého pohledu asi nejlepší a nejbojovnější hra kluků z dosavadních utkání, navíc proti silnému soupeři. Neratovičtí se snažili naši rozehrávku eliminovat pokrýváním hráčů jeden na jednoho, a proto jsem nabádal chytajícího Tondu aby se nebál, míč vyvážel a pak zkoušel přímočarou přihrávku na Míšu nebo Sébu. Ne vždy se podařilo, ale několikrát z toho byl únik „sám na bránu“. I v třetí čtvrtině se zpočátku dařilo držet krok se soupeřem co se týče hry a skóre, pak ale opět přišel zlom, zbytečné góly v naší síti a, myslím, i ztráta koncentrace a rostoucí odevzdanost s přibývajícím skóre.

Přesto po třetí čtvrtině nebylo nic ztraceno. Se skóre 8:12 jsou kluci schopní něco dělat. Bohužel, co nás zdobilo v posledních čtvrtinách minulých zápasů, se tentokrát nedostavilo. Obdrželi jsme pět gólů za sebou a o stavu bylo prakticky rozhodnuto. Kluci ale nic nevzdali a nadále měli chuť do hry, i když chápu třeba Míšu i další, že je konečný výsledek hodně štval. Přesto pro mě asi zatím nejlepší utkání jara a věřím, že hra a výsledky kluků půjdou nahoru. Za tento výkon jsem jim musel v kabině poděkovat. Teď bohužel dva zápasy vynechám, ale budu na kluky myslet, jak to na hřišti válí, a doufám, že na domácím hřišti předvedou rodičům krásnou hru a první body.