23_20230421_092021.png
249_20240211_234155.jpg

U9: Turnaj miniligy ve Velvarech

Za takřka jarního počasí jsme před prázdninovou pauzou odehráli celkem vydařený turnaj.

V sobotu 10. února jsme zavítali do Velvar, kde místní klub uspořádal jeden z turnajů regionální miniligy kategorie U9. Smyslem těchto turnajů je zahrát si bez zbytečných prostojů co nejvíce zápasů... o medaile ani konečné pořadí tu nejde. Přes zimu se turnaje miniligy konají prakticky každý víkend, my však letos hrajeme Zimní ligu na Lokádě, proto jsme se zúčastnili pouze této jedné akce, v době mezi odehranou základní částí ZL a jarními prázdninami.

Skladba týmů přihlášených na velvarský turnaj slibovala pro naši U9 kvalitní poměření sil. Vždyť se ho účastnili hnedle dva týmy, které se v letošním ročníku Planeo Cupu probojovaly na jarní finálový turnaj - domácí Slovan fungující jako fotbalová akademie pražských Bohemians a libeňský Meteor. Dalšími účastníky byly týmy z Kladna, Kralup a Neratovic. A samozřejmě my. Do Velvar jsme vyrazili v sestavě: Borovička, Čermák, Černý, Haidinger, Kalabus (C), Kunta, Šišaj a Wsol.

FK Pšovka - Fotbal Neratovice-Byškovice 1:2
Branky: Kalabus 1x

Zápas s Nerátkami se dá zařadit mezi naše typické první zápasy na turnajích. Spousta nepřesností, nerozehranost, smůla. Byli jsme lepším týmem, ale nedokázali jsme proměňovat šance, kterých jsme měli spoustu... takový Kryštof by mohl vyprávět. V druhé polovině zápasu se Toník rozhodl vzít jeho vývoj do svých rukou, vstřelil gól, ale soupeř záhy vyrovnal. Ve snaze dosáhnout další branky se kluci snažili hledat přihrávkami Tondu, protože z něho touha propálit se k vítezství přímo čišela. Nepodařilo se a v poslední minutě jsme navíc dostali smolný gól z takového zoufalého nákopu, kdy míč ani nemířil na branku. Od našeho brankáře Adama, který byl v kontaktu s útočícím hráčem soupeře, se však odrazil do naší sítě a bylo vymalováno.

FK Pšovka - FC Slovan Velvary 3:1
Branky: Černý 2x, Haidinger 1x

Ve druhém zápase jsme do branky postavili Tondu, Áďu vysunuli do útoku a vyplatilo se. V poslední době máme s velvarskými zápornou bilanci, ale tentokrát jsme se jich nezalekli. Kluci už se naplno rozehráli a nepouštěli soupeře do výraznějšího ohrožení naší brány. Pokud už se nějaká střela dostala k Tondovi, tak ten ji spolehlivě čapnul. Navíc nekazil rozehrávku, což bylo proti dobře napadajícím hráčům Velvar velmi důležitým faktorem našeho úspěchu. Vepředu se pak svým důrazem prosadil Adam, a tak jsme zápas dotáhli do vítězného konce. Nutno si ale otevřeně přiznat, že soupeř byl o něco fotbalovější.

FK Pšovka - SK Roudnice nad Labem 4:1
Branky: Haidinger 2x, Kalabus 1x, Kunta 1x

Během tohoto zápasu jsem musel kluky bohužel opustit, a tak jsem viděl pouze úvodní dva góly Kryštofa. Z prvních minut utkání jsem nabyl dojmu, že tento soupeř je pro nás velmi dobře hratelný, což se dle konečného výsledku potvrdilo.

FK Pšovka - SK Kladno 2:1
Branky: Kalabus 1x, Kunta 1x

Těžký zápas, ve kterém jsme dle slov trenéra Štefana předvedli nejlepší výkon na turnaji. Kladenské jsem sledoval v jednom z jejich předchozích zápasů a jejich herní projev se mi velmi líbil. Zvláště mě zaujal vysoký kluk tmavé pleti, který si v rychlosti hodně dobře rozumněl s míčem... na kategorii U9 dost nadstandardní hráč. Říkal jsem si, že to s ním budeme mít hodně těžké a že ideální by bylo, kdyby se mu neustále motal pod nohama náš rychlý střízlík Štěpa... jak ho však nakonec kluci ubránili, to jsem se nedozvěděl. Co však vím, je, že Toník v tomto zápase skóroval coby brankář.

FK Pšovka - FK Kralupy 1901 6:1
Branky: Kunta 2x, Borovička 1x, Haidinger 1x, Kalabus 1x

K tomuto utkání asi není co dodat. Jednoznačné vítězství proti našemu tradičnímu soupeři z okresu, s nímž se stejně jako s Neratovicemi budeme utkávat opět v jarní části okresního přeboru mladší přípravky.

FK Pšovka - FK Meteor Praha VIII 1:4
Branky: Černý 1x

Zápas proti Meteoru už jsem měl opět možnost vidět na vlastní oči téměř celý. Co jsem bohužel neviděl, byla naše jediná branka v úvodu zápasu, která padla po rohovém kopu rozehraném na našeho brankáře Adama, který si naběhl od vlastní brány a parádní střelou z voleje zavěsil. Pak soupeř vyrovnal a nějakou dobu se hrálo zejména ve středu hřiště. Soupeř měl několik technicky velmi dobře vybavených hráčů a dařilo se mu více držet míč na svých kopačkách. Pak nám jednou propadl míč k volnému hráči Meteoru, který ho uklidil do odkryté branky. Následovala pěkná střela z dálky, která zapadla k tyči naší brány, a pak ještě jeden podobný gól a byl konec. Co naplat, že se nám předtím podařilo dvakrát po sobě oklamat stejného hráče - nejprve Kryštofem a poté Štěpánem - a následně postupovat na osamoceného gólmana, když v obou případech akce skončila střelou doprostřed do vybíhajícího brankáře, který klukům dokázal zmenšit prostor pro střelu. Co naplat, že v obou případech si na zadní tyč nabíhal úplně volný Elien, když mu to do ložené šance ani Kryštof ani Štěpán neposunuli...

Máme zkrátka stále na čem pracovat. Např. tato finální přihrávka spoluhráči do výhodnější pozice namísto snahy o vlastní vyniknutí, to si myslím, že je něco, co by už kluci v tomhle věku měli pomalu v sobě probouzet. Co bych dále vytknul (aspoň tedy z toho, co jsem měl možnost vidět), je za nerozhodnutého stavu snaha zvrátit vítězství na svou stranu i za cenu zbavení se míče ve prospěch někoho, kdo má tvrdou střelu z dálky... zkrátka „radši ať to zkusí on, hlavně ať je gól a vyhrajeme“. Kluky se snažíme vést k sebevědomé hře - každý by se měl snažit hrát dopředu a přehrát soupeře fotbalovostí. Budeme jim to muset asi připomínat stále dokola.

Ale celkově jsem s naším vystoupením na tomto turnaji spokojen. Oceňuju touhu po vítězství v každém zápase, tomu odpovídající přístup i vzájemné fandění si a povzbuzování. Bylo tam hodně emocí, jak těch pozitivních, tak i negativních (po prohře v posledním zápase), a to k fotbalu patří. A na závěr bych ještě zmínil a vyzdvihl výkon Adama v brance, který prý některému ze soupeřů lapil pokutový kop :-)