165_20230508_223921.jpg

U9+U8: Velvary, Čechie Kralupy, Záryby a FK Kralupy 1901

Další porce zápasů našich týmů v OP mladší přípravky

TJ Slovan Velvary B - FK Pšovka B 18:16
Sestava: Běhounek, Čermák, Černý, Husák, Kalabus, Kunta, Váňa, Wsol
Branky: Kalabus 5, Váňa 4, Kunta 2, Wsol 2, Běhounek 1, Černý 1, Husák 1

Před zápasem ve Velvarech jsme se s domácími trenéry domluvili, že oba kluby nasadí své nejsilnější sestavy kategorie U8 a utkání pojmeme jako přípravu na červnové finále Planeo Cupu. Oba týmy se na finálový turnaj probojovaly a tak se to celkem nabízelo. Zhruba měsíc před turnajem jsme tak měli možnost ze vzájemné konfrontace odpozorovat, jak na tom jsme a co ještě do jeho začátku potrénovat.

Nutno říct, že toho bude ještě dost. Zatímco domácí trenéři byli asi spokojenější, protože jejich svěřenci byli po tři čtvrtiny zápasu lepším týmem, mně se náš výkon dost nepozdával. Od začátku zápasu jsme se nebyli schopni vypořádat s poctivou obranou domácích, kteří nás často zatlačili až k vlastní bráně, svou agresivitou donutili ke ztrátě míče, načež se okamžitě pokoušeli ohrozit našeho brankáře. Toník v bráně dost míčů pochytal, ale všem střelám zabránit nedokázal. Na jednu čtvrtinu jsme pak do branky dali místo Tondy Ondru H., což bohužel přineslo vyšší příděl inkasovaných gólů, díky kterému nám soupeř výrazněji odskočil ve skóre. Až v poslední části jsme se vzmohli a soupeře výrazněji přehráli. Zvrat ve vývoji skóre už to ale nepřineslo.

Klíčovým aspektem našeho neúspěchu byla neschopnost provést rozehrávku od brány při těsném bránění ze strany soupeře. Kluci byli natěsno obsazeni a Toník často váhal, na koho rozehrát balón. Místo aby to zkusil dát na útočníka, byť bráněného, nebo sám od brány vyjet a pokusit se o průnik, napálil několikrát v bezradnosti míč kamsi na soupeřovu polovinu. Tolik se bál ztráty míče, že namísto odvážného řešení raději míč rovnou soupeři odevzdal, byť daleko od vlastní brány. S tímhle na Planeu tedy rozhodně neuspějeme.

Další častou chybou bylo nedostatečné zahušťování středu hřiště. Několikrát nám tudy hráči soupeře lehce pronikli až k bráně a dostali se ke snadnému zakončení. V poslední čtvrtině se na to kluci konečně začali soustředit a nedostali už ani gól.

Vedle rozehrávky od brány pod tlakem se pak v tréninku zaměříme i na provádění rozehrávky autu. Když si před našeho hráče stoupne na metr hráč soupeře, zpravidla si s tím nevíme rady. Na druhou stranu, možná lepší být si vědom nedostatků, na kterých musíme do turnaje zapracovat, než nabýt falešného pocitu, že jsme dobře připraveni a že nám to tam půjde samo. Štěstíčku je potřeba jít naproti a tvrdě pracovat :-)

FK Pšovka C - Čechie Kralupy B 32:2
Sestava: Husák, Christov, Karban, Němec, Pexa, Stehlík, Šišaj, Vajner
Branky: Husák 14, Christov 4, Vajner 4, Karban 3, Pexa 3, Němec 2, Stehlík 2

Už před zápasem s B-týmem Čechie bylo jasné, že tu něco nehraje. Hráči soupeře byli skoro všichni o půl hlavy až o hlavu menší než naši kluci. Trenér mi pak vysvětlil, že jde převážne o kluky kategorie U7, které chtěli přihlásit do přeboru mladší přípravky, aby se trochu "okopali", ale že nejslabší skupina už byla obsazená... tak je přihlásili k nám. Nejsem si ale jistý, zda jim něco dá dostat v každém zápase dardu o 20 - 30 gólů.

Zápas měl z výše popsaného důvodu jednoznačný průběh. Co mě dost mrzelo na našem výkonu, byla skutečnost, že jsme se přizpůsobili tempu hostů a hráli tak jako lážo plážo. Ono to k tomu samozřejmě svádělo, klukům to k udržování převahy stačilo, a právě proto jsou tyto zápasy o ničem.

Co bylo však horší, je, že místo aby snadný zápas pojali tréninkově a snažili se předvést něco, co se jim proti silnějšímu soupeři tolik nedaří (pěkné kličky, kombinace, snaha připravit snadnou šanci spoluhráčovi), bylo jejich jednoznačným cílem střílet jeden gól za druhým. Z jakýchkoliv pozic, jakýmkoliv způsobem. Takže to dopadlo tak, že většina našich gólů padla po střelách ze všech možných úhlů a vzdáleností, všemi způsoby včetně bodla, ale hlavně bez snahy o umístění - doprostřed. Zpravidla trefili brankáře a buď ho prostřelili nebo ne... S hezkým fotbalem to mělo bohužel pramálo společného :-(

TJ Záryby - FK Pšovka C 20:8
Sestava: Buchta, Hrdlička, Klier, Krejča, Mráz, Němec, Pexa, Vajner