23_20230421_092021.png
50_20230212_205629.png

ROZHOVOR: Filip Husák, U7

Filipe, pověz nám prosím úvodem něco o sobě. Jaká je tvoje fotbalová minulost a jak ses dostal k trénování na Pšovce?

Pocházím z Kolína a tady na Mělnicku žiju teprve 4 roky. Fotbal jsem hrál od žáků do zhruba 33 let, kdy už jsem bydlel v Praze a narodilo se nám první dítě… Na fotbal a dojíždění za ním do kolínského okresu už nezbýval čas, priority byly najednou jinde. Aktivní hráčská léta jsem strávil v nižších soutěžích, což mi ale nebránilo v tom vytvořit si k fotbalu vztah na celý život.

K trénování jsem se dostal, jak to často bývá, přes syna. Vlastně se mi v tom sešlo několik věcí najednou – fotbal mi dlouhodobě chyběl a hledal jsem k němu nějakou zpáteční cestu, potom s přibývajícím věkem mi tak nějak přišlo, že už bych se mohl přestat starat jen sám o sebe a začít dělat i něco smysluplného pro druhé, a v neposlední řadě je to i touha být nablízku synovi v jeho klukovském věku, kdy o tu blízkost ještě stojí i on. ?

Představ nám prosím svůj tým. Kolik máš v týmu hráčů a jak jsou staří?

V týmu mám v současnosti 26 kluků, převážně šestiletých, menší část tvoří kluci pětiletí. Trénovat jich teď chodí zhruba 15 až 18, což přikládám častým nemocem v tomto období. Rozdělil bych je zhruba do tří skupin.

Jednak jsou tam kluci, kteří se fotbalu věnují už více než rok a minulou sezónu strávili v U7. Znamená to, že už delší dobu trénují a pravidelně hrají zápasy. V minulé sezóně navíc měli možnost trénovat s o rok staršími borci (kteří teď hrají v U9), což jim po stránce fotbalového rozvoje prospělo.

Druhou skupinu tvoří kluci, kteří už nějakou dobu trénují, ale minulou sezónu patřili do Miniškoličky (U6). V této sezóně jsme je už začali pozvolna zapojovat do zápasů. A do třetí skupiny řadím nováčky, kteří přišli ať už na zářijový nábor, nebo později v průběhu podzimu. Tito kluci se s fotbalem teprve seznamují, vidíme v nich ale potenciál, že by mohli do týmu rychle zapadnout. V zimní halové části sezóny je postupně vyzkoušíme v zápasech.

Toto rozdělení neplatí stoprocentně, máme v týmu i výjimky, které trénují teprve krátce a už je řadím do nejsilnější skupiny, nebo naopak trénují už relativně dlouho, ale progres je zatím pomalý.

Co je hlavním cílem tvé kategorie a na co se nejčastěji zaměřujete v tréninku?

Hlavním cílem je určitě nadchnout kluky pro fotbal a sport obecně. Tento věk je spojen s přechodem ze školky do školy, rodiče se rozhodují, na jaké aktivity a kroužky začnou své děti vodit. Pokud je přivedou k nám, tak naším jednoznačným úkolem je zaujmout je a zasít v nich nadšení pro sport, z něhož budou profitovat celoživotně.

Snažíme se trénovat zábavnou formou. Dětem je stále ještě vlastní takovéto dětské hraní si, takže stejně jako v Miniškoličce propojujeme dětské hry s učením se základním fotbalovým dovednostem. Namátkou zmíním třeba hru Na jeleny (trefování kličkujících jelenů – trenérů v běhu míčem), nebo Cukr – káva – limonáda s míčem u nohy.

V této kategorii by kluci měli zvládat vedení míče, jednoduchou kličku, útok na soupeřovu branku s cílem vstřelit gól. Zapojovat se aktivně do útoku i do obrany, odstavit protihráče od míče a pokrýt si míč tělem. Pokročilejším fotbalistům připravujeme cvičení zaměřená na vyvedení míče do volného prostoru, přihrávku spoluhráči, hru s brankářem, rozehrávku od branky apod.. Respektujeme ale tempo učení se každého kluka a cvičení se snažíme individualizovat a přizpůsobovat jejich aktuální úrovni tak, aby je rozvíjela.

Vedle vedení míče a herních dovedností nezapomínáme ani na rozvoj pohybových, obratnostních a silových schopností. Přetahujeme se lanem, závodíme na opičí dráze, hrajeme „krabí fotbal“ apod. Snahou je poskládat každý trénink tak, aby tam byly rovnoměrně zastoupeny aktivity v oblasti pohybových/silových her, individuálních dovedností s míčem a fotbalových her, což děti povede ke komplexnímu fotbalovému rozvoji.

Jak probíhají zápasy v kategorii U7 a na jaké úrovni jsou naši kluci?

Nehrajeme zatím žádnou oficiální soutěž, kde by byly pravidelné zápasy každý podzimní a jarní víkend. Domlouváme si přátelské zápasy nebo miniturnaje s týmy stejně starých dětí zpravidla z našeho regionu (Kralupy, Libiš, Tišice…) a to zhruba jednou za 14 dní. V minipřípravce hrajeme stylem 3 na 3 bez brankáře, na malé branky, přičemž každý tým má buď jednu nebo i dvě branky vedle sebe. Útočící hráč se tak může rozhodnout, na kterou branku zaútočí podle toho, jak si vyhodnotí situaci a kam je to v danou chvíli výhodnější. Děti se tak učí hernímu rozhodování.

Naši pokročilejší hráči už zvládají systém 4 + 1, tedy hru s brankářem. Hraje se na větší přenosné brány velikosti 5 × 2 metry a jde o systém uplatňovaný v kategorii U9. Myslím, že díky jejich působení v U7 již v minulé sezóně, což u dalších týmů z okolí asi tolik není, hrajeme na vyšší úrovni než většina našich regionálních soupeřů. Snažíme se proto domlouvat i těžká utkání např. s pražskými týmy, aby se kluci naučili vyhrávat i prohrávat.

Jak jsi spokojen s celkovým fungováním týmu na podzim 2021?

Určitě spokojený jsem. Kdybych to měl zrekapitulovat, tak s Rendou Běhounkem jsme se podle mého názoru v nové trenérské dvojici dobře sehráli, s pomocí kluků z dorostu a vybraných tatínků jsme zvládali ukočírovat tréninky zkraje podzimu, kdy nám chodilo trénovat hodně přes 20 dětí. Odehráli jsme několik přáteláků či turnájků v okolí a díky pozitivním referencím na klub jsme se dostali na jeden pražský turnaj, kde jsme měli možnost změřit síly s týmy jako Sparta či Slavia. Se Spartou jsme si pak zahráli ještě jednou na Strahově.

U naprosté většiny kluků soudím, že je tréninky baví, a u řady z nich vidím sportovní progres. Klub nám poskytuje parádní zázemí a vše funguje bezvadně! ?

Co Vás čeká v průběhu zimy a následně v jarní části sezóny?

V zimě máme v plánu samozřejmě nadále trénovat dvakrát v týdnu v tělocvičně, snad nám to epidemická situace dovolí. Přihlášeni jsme na halové turnaje na Mělníku a jednou pojedeme do České Lípy. Čeká nás i turnaj na umělce v Kolodějích, to vše do konce ledna. Únor a jaro teprve budeme řešit, obecně ale lze říct, že budeme chtít pokračovat v systému jeden zápas / turnaj za dva týdny. Zvažujeme i možnost zapojit se s našimi pokročilými hráči do jarní části Okresní soutěže kategorie U9, ale to je zatím ve fázi úvah.

Na jaře nás čeká cílenější příprava ročníku 2015 na přechod do kategorie U9 a vedle toho stále častější zapojování mladších kluků do zápasů. V tréninku se už objeví i trocha drilu, za nímž bude snaha o automatizaci základních herních dovedností.