47_20230212_205112.png

ROZHOVOR: Karel Vlasák, Miniškolička

Karle, představ nám prosím úvodem svůj tým…

Tým Miniškoličky čítá momentálně 15 dětí narozených převážně v letech 2016 a 2017, přičemž kluci ročníku 2016 jsou podle aktuální vyspělosti (fyzické i mentální) rozděleni mezi Miniškoličku a starší kategorii U7. Vzhledem k různým nemocem, které jsou v tomto věku časté, chodíme pravidelně trénovat v počtu okolo 10 dětí.

Jak často trénujete a co je hlavní náplní tréninku?

Trénujeme 1x týdně v délce cca 60 – 75 minut, což je v tomto věku pro děti plně dostačující, co se týče organizovaných tréninkových aktivit. Aby ale nedošlo k mýlce – z hlediska obecné pohybové aktivity dětí to není dostačující ani náhodou! Z tohoto pohledu je opravdu potřeba, aby se děti aktivně hýbaly alespoň 2 hodiny denně. A v tomto smyslu se snažíme také působit na rodiče našich dětí. Ale abych se vrátil zpět k otázce: Hlavním cílem je nadchnout děti pro sport, trénink je tedy musí v první řadě bavit. K tomu využíváme různé pohybové hry s míčem i bez míče. Hrajeme na kraby, na obry, na žraloky, na lvy… hlídáme hrad, krademe poklad, hrajeme na mrazíka a v repertoáru máme ještě mnoho a mnoho dalších her. Z fotbalových aktivit se postupně učíme běhat s míčem u nohy tak, aby nám neutíkal, a abychom ho nemuseli chytat rukou. Zkrátka se s míčem snažíme skamarádit. A samozřejmě se učíme také kopat a házet, protože dát gól, to prostě baví každé dítě. ?

Hrajete také zápasy?

Zápasy zatím nehrajeme, nemělo by to velký smysl. První pokusy v systému 3+0 (na malé branky a bez brankáře) si necháme pravděpodobně na jaro 2022. Ve vyšších kategoriích čeká kluky zápasů až až…

Jak bys zhodnotil podzim 2021 z pohledu tvého týmu?

Jako pokaždé, když se sejde nová skupinka dětí, jedná se na začátku o seznamování. A to bývá u nejmenších někdy náročnější. U některých dětí jsou tam i slzičky, strach a stud. A zkrátka to v tom nízkém věku chvilku trvá. Tuto fázi se nám ale již v drtivé většině podařilo překonat a momentálně si tréninky (v zimním období probíhající v tělocvičně) naplno užíváme. Tedy, já určitě a doufám, že děti také. ? Velmi kladně hodnotím i zapojení trenérských asistentů z řad našich dorostenců. Pravidelně nám chodí pomáhat 3 dorostenci z kategorie U17 a myslím, že je to prospěšné ze všech úhlů pohledu. Pro mě se jedná o velikou pomoc z hlediska plánování tréninku a pro kluky o zajímavou zkušenost a svým způsobem i brigádu.

Jak dlouho vlastně již fotbalová Miniškolička na Pšovce funguje a jaké jsou plány do budoucna?

V tomto formátu s tréninky 1x týdně fungujeme od minulé sezóny. Jsme v úzkém propojení s kategorií U7 a jelikož se nám tento způsob práce zatím osvědčuje (z loňské Miniškoličky máme nyní 10 dětí v kategorii U7), plánujeme v něm pokračovat. Nehodláme usnout na vavřínech a chystáme se nadále zdokonalovat servis, který můžeme dětem nabídnout. Zkrátka chceme být spolehlivou, důvěryhodnou a kvalitní značkou. A Miniškoličkou to celé začíná…